Dotacje na szkolenia pracownikow 2016

Wędlinami wymienia się rozmaite wyroby mięsne powstałe z środka rozdrobnionego, z serii wędzonki to mięsne przetwory wykonane z osobnego kawałka peklowanego mięsa. Peklowanie to i proces technologiczny, który liczy na oddziaływaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem omawianego procesu jest zarejestrowanie barwy oraz wytworzenie charakterystycznego mięsnego gustu oraz smaku. Hurtownie wędlin dzięki peklowaniu dokonują przedłużenia trwałości naszych wyrobów poprzez zahamowanie wzrostu bakterii złych i gnilnych. Dzięki temu konsumenci mogą dłużej bawić się smakiem ulubionych przetworów mięsnych bez obawy, że mimo przechowywania w lodówce przedwcześnie się zepsują.

Drinku spośród najzwyklejszych przetworów mięsnych wydawanych przez hurtownie wędlin jest tradycyjna szynka, najczęściej pochodzenia wieprzowego. Szynka pozyskiwana jest z tylnej tuszy świni lub dzika, stanowi wyrób garmażeryjny oferowany jako materiał schłodzony bądź mrożony z kością albo bez. Prawidłowa barwa mięśni w szynce powinna mieścić się w obrębie między jasnoróżowej po czerwoną, zaś tłuszcz może być zabarwiony na biało, z odcieniem kremowym lub różowawym. Innym w pór najbardziej powszechnym wśród polskich konsumentów rodzajem wędliny jest rozpowszechniona na wszystkim świecie kiełbasa. Otóż klasyczna kiełbasa więc nic dziwnego niż solone, zmielone mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw oraz wtłoczone do osłonki celulozowej lub jelita.

Określone warunki klimatyczne w swym regionie doprowadziły do ostatniego, że w Polsce kiełbasę utrwalano poprzez wędzenie zamiast przez naturalny proces suszenia, kiedy w krajach śródziemnomorskich o mniejszej wilgotności powietrza. Niekiedy hurtownie wędlin mianem kiełbasy określały wyrób wędliniarsko-garmażeryjny obejmujący nie tylko mięso wieprzowe, ale także znaczne domieszki mięsa innych zwierząt rzeźnych (np. wołowiny, koniny, jagnięciny, drobiu, królika, nutrii bądź osła). Powodem takich obserwacji były względy ekonomiczne, albowiem wieprzowina uchodziła za kosztowny surowiec, zatem jej brak uzupełniano różnymi rodzajami mięs. W niniejszy technologia utrwalił żywy do tej chwili stereotyp głoszący, iż salami wytwarzane jest z oślego mięsa, frankfurterki kształtuje się z nutrii, kabanos z koniny, zaś parówki zawierają mięso drobiowe.