Kasa fiskalna expert

Kasę fiskalną musi być każdy przedsiębiorca, który ma sprzedawać produkty lub usługi na myśl osób fizycznych nie prowadzących kampanie gospodarczej. Nie obejmuje przy tym oznaczania, czy sprzedawca jest płatnikiem VAT, czy oraz jest zwolniony z takich rozliczeń. Jakie są obowiązki posiadającego kasę fiskalną?

Posiadający kasę fiskalną powinien przede każdym sprawdzić, czy musi obowiązkowo ewidencjonować na kasie sprzedaż, której tworzy. W wypadku sprzedaży drobnej, prowadzonej rzadko, czasem korzystniejszym wyjściem pewno być realizowanie zapisów w statystyce sprzedaży niedokumentowanej. Zwolnienia od konieczności posiadania kasy fiskalnej zostały odtworzone w Prawie Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r. w kwestii zdjęć z celu prowadzenia ewidencji przy wykorzystaniu kas rejestrujących. Wspominajmy o tym, że przy zakupie pierwszej kasy fiskalnej przysługuje nam zwrot sięgający nawet 90% jej zalet, nie więcej jednak, niż siedemset złotych. Znacznym udogodnieniem, również dla klienta, jak i dostarczającego, będzie dużo skonfigurowana kasa, czy taka, jaka ma duży katalog sprzedawanych produktów lub usług. Dla klienta ważną cechą tej spraw jest fakt, że przyjmie on paragon, który będzie służył jako ewentualna podstawa zwrotu.

Podstawą funkcjonowania na kwocie, będzie fiskalizacja kasy fiskalnej. Na czym ona liczy? Jest więc niepowtarzalna i nieodwracalna procedura, która oznacza trwałe przypisanie numeru NIP podatnika do modułu fiskalnego. Oczywiście, możemy kupić kasę finansową oraz nie dokonywać fiskalizacji, a taka kasa fiskalna będzie potrafiła stanowić wykorzystywana do pracy tylko w systemie niefiskalnym. Niezwykle znaczące jest, by fiskalizacji kasy dokonywał doświadczony serwisant, w sukcesu błędu potrzebnym będzie bowiem kup nowej kasy.

Do pierwszych celów posiadającego kasę fiskalną należy wydrukować bilet i oddać go użytkownikowi za wszystkim razem, gdyby ten zrobi zakupu, oraz raz dziennie wydrukować raport dobowy. Raz na miesiąc (pierwszego dnia każdego miesiąca) należy drukować raport miesięczny. Należy i pamiętać o obowiązkowym przeglądzie. Powinien on stać przygotowany po 24 miesiącach użytkowania kasy. Pamiętajmy więcej o odpowiednim przechowywaniu paragonów i raportów: ustawodawca umieszcza na przedsiębiorców obowiązek przechowywania kopii rolek i raportów dobowych przez okres pięciu lat, paragonów przez okres dwóch lat (od zakończenia roku podatkowego). Ważną rzeczą istnieje jeszcze pamiętanie o tym, że po upływie pięciu lat przedsiębiorca powinien obowiązkowo wymienić moduł kasy.